روش مطالعه دروس محاسباتی کنکور

نحوه مطالعه دروس محاسباتی کنکور سراسری

در آزمون سراسری هر ساله دو دسته سوال مطرح می شود:

یه دسته سوالاتی هستند که جنبه استدلالی و محاسباتی دارند و دسته دیگر جنبه حفظی و خواندنی. با توجه به ماهیت هر یک از این دو دسته سوالات نحوه مطالعه و یادگیری آن ها نیز متفاوت از دیگری خواهد بود. ما در مقاله زیر سعی داربم روش های مفیدی را برای مطالعه دروس محاسباتی و استدلالی برای داوطلبان آزمون سراسری مطرح کنیم.

دروس ریاضیات و فیزیک، مبحث مسائل شیمی، بحث ژنتیک مندلی و جمعیت که هر ساله سوال از آن مطرح می شود و بخش هایی از درس اقتصاد جزو مباحث محاسباتی آزمون سراسری هستند. این مباحث تمرینی ویژگی مشترکی دارند و آن این است که به مرور زمان یادگیری آن ها انجام می گیرد ولی مدت زمان بیشتری نیز طول می کشد تا از حافظه داوطلب کم رنگ و پاک شوند. مراحل مختلف یادگیری دروس محاسباتی عبارتند از:

۱- پیش نیاز: برخی از مطالب دروس پایه پیش دانشگاهی نیازمند یادگیری مباحثی از مطالب پایه هستند بنابراین برای یادگیری اصولی مطالب آموزشی پایه چهارم دبیرستان می بایست داوطلب به مطالب سال های دوم و سوم دبیرستان اشراف کامل داشته باشد.

۲- برای اینکه از بسیاری از رقبای خود پیشی بگیرید توصیه ما برای دروس محاسباتی این است که در سر کلاس درس با دقت فراوان به تدریس استاد گوش فرا دهید تا مطلب را به طور کامل بیاموزید و دیگر نیاز نباشد در منزل نیز زمانی را نیز به مطالعه و یادگیری مجدد مباحث تدریس شده اختصاص بدهید در عوض بتوانید زمان بیشتری را به تست زنی بپردازید.( توصیه اکید داریم در هنگام تدریس استاد به نت برداری از مطالبی که استاد درس می دهد بپردازید چرا که به مهم ترین مطالب در سر کلاس درس توجه ویژه می شود)

۳- تا چندین ساعت بعد از تدریس استاد حافظه کوتاه مدت داوطلب فعالیت زیادی دارد پس توصیه می شود در منزل یادداشت هایی را که از تدریس استاد برداشته اید را مجددا مرور کنید و به تست زنی از مبحث مورد نظر بپردازید. تست های ابتدایی جنبه آموزشی دارد و زمان برای ما اهمیت ندارد و فقط یادگیری هدف اصلی از تست زنی در این مقطع می باشد.

نکاتی پیرامون مطالعه و یادگیری دروس محاسباتی و استدلالی:

۱- توصیه مشاور   این است که بعد از مطالعه کامل مباحث و تست زنی در حجم زیاد  حتما به امر خلاصه پردازی بپردازید (نوشتن فرمول ها) این خلاصه ها در شب های آزمون های آزمایشی و در روز هایی که در برنامه مطالعاتی خود تحت عنوان مرور مجدد خالی گذاشته اید بسیار برای شما حیاتی و مهم خواهند بود.

۲- در هنگام تست زنی و مطالعه پاسخ نامه تشریحی تست ها حتما با نکات و ریزه کاری هایی آشنا می شود توصیه می شود حتما تمامی این ها را در دفتری یادداشت کنید و هم چنین تست هایی را که اشتباه پاسخ داده اید و یا به طور کلی قادر به پاسخ گویی آن ها نبوده اید را علامت دار کنید تا در نوبت های بعدی که به امر مرور مجدد مباحث می پردازید مجددا اقدام به پاسخ گویی این سوالات نیز بکنید.

۳- برای تست زنی دروس محاسباتی در کنار تست های تالیفی که از منبع کمک آموزشی خود حل می کنید زدن تست های آزمون های سراسری ۱۰ سال اخیر را نیز توصیه می کنیم بررسی کنید.

۴- شب قبل از آزمون های آزمایشی و دو هفته مانده به آزمون سراسری هرگز به مطالعه مبحث جدید نپردازید چرا که امر یادگیری این مباحث طولانی است و کاری از پیش نخواهید برد. توصیه می شود در این زمان ها به مرور فرمول ها و نکاتی که قبلا به گردآوری آن ها پرداخته اید بپردازید و تست هایی را که علامت دار کرده اید را مجددا بررسی کنید.

 

 

 

 

 

 سنجش فرهمندان, کنکور, آموزشگاه کنکور, موسسه آموزشی سنجش فرهمندان, موسسه آموزشی, فرهمندان, بهترین موسسه کنکور تبریز, اساتید برتر کنکور تبریز, عالیترین آموزشگاه کنکور تبریز, معتبرترین آموزشگاه کنکور تبریز, قویترین کادر اساتید تبریز, برترین آموزشگاه تبریز, قویترین آموزشگاه تبریز 

کلاسهای ویژه کنکور 1400

کلاسهای ویژه یازدهمی ها

کلاسهای ویژه دهمی ها

قبولین کنکور سراسری سال95

قبولین کنکور سراسری سال 94

 

آمار

آمار بازديد :

بازديد امروز: 1613

بازدید دیروز : 1240

بازديد کلي: 8617890

شما از نسخۀ قدیمی مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده می کنید و به دلیل حمایت نکردن این ورژن از استاندارد ها و توابع جديد وب،
قادر نیستید سايت را مشاهده كنيد. پيشنهاد ما استفاده از مرور گر فاير فاكس يا گوگل كروم است. شما مي توانيد مرورگر خود را به نسخۀ 8 يا 9 به روزرساني كنيد.
با اين مرورگرها شما قادر خواهيد بود سايت ها را به صورت استاندارد و با سرعت و امنيت بيشتري مرور كنيد.